Sprzątamy Świebodzice

Sprzątamy Świebodzice

Członkowie Stowarzyszenia Pomocy na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej włączyli się w ważną Akcję sprzątania miasta, z wiarą że biorąc udział w sprzątaniu naszego miasta i okolic przyczyniamy się do działań na rzecz ochrony przyrody i poprawy estetyki otoczenia. Pamiętamy że o środowisko trzeba dbać przez cały rok 🙂

Wielkanoc 2021

Wielkanoc 2021

Zdrowych i radosnych Świąt Wielkanocnych wszystkim dobrym ludziom, członkom Stowarzyszenia , naszym przyjaciołom, osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom składa :
Zarząd stowarzyszenia i wolontariusze

Wielkanoc w religii chrześcijańskiej pojawiła się po soborze nicejskim w 325 roku, kiedy to podjęto ważkie kwestie doktrynalne jak zdefiniowanie relacji między Jezusem Chrystusem a Bogiem, ogłoszenie symbolu wiary, czy ostateczne potępienie arianizmu, który w tamtym okresie był realnym zagrożeniem krystalizującego się chrześcijaństwa. Na tym soborze, zwołanym przez cesarza Konstantyna Wielkiego, ustanowiono datę Wielkiej Nocy, którą ustalono na pierwszą niedzielę po pierwszej pełni Księżyca. Było to przedłużenie zasad lunarnych, na których opierał się używany ówcześnie kalendarz juliański, a także kalendarz żydowski, który z kolei tak de facto był kalendarzem lunarno-solarnym. Ustanawiając datę Wielkiej Nocy na „kaprysach” natury, w tym przypadku Księżyca, musiano liczyć się z tym, że pełnie w tym czasie przypadały od 22 marca do 25 kwietnia. Uczestnicy soboru nicejskiego nie martwili się tym faktem. Wielkanoc miała przypadać w tym właśnie czasie, stała się świętem ruchomym, do którego przyporządkowywano święta przed nimi oraz zaraz po nich. I tak w zależności od wypadającej w kalendarzu Wielkanocy wypadał Popielec (Środa Popielcowa), Wielki Post, Wniebowstąpienie Pańskie, Zesłanie Ducha Świętego czy Boże Ciało. Naturalnie po oficjalnym ustanowieniu kalendarza gregoriańskiego w 1582 roku, pojawiły się zmiany. W kościele prawosławnym nadal praktykuje się Wielkanoc w starym stylu, bowiem tam obowiązuje kalendarz juliański.

Obchody wielkanocne nawiązują do ostatnich dni życia Jezusa Chrystusa, a w tradycji chrześcijańskiej utarło się celebrować Wielki Tydzień, w którym najważniejsze dni to piątek, sobota i niedziela. W Wielki Piątek upamiętnia się śmierć na krzyżu Chrystusa. W Wielką Sobotę święcąc święconkę w koszykach, odwiedza się symboliczne groby, w których znajduje się ciało mesjasza. Z kolei w Wielką Niedzielę świętuje się zmartwychwstanie Jezusa i jest to kulminacyjny moment całych świąt. Wedle tradycji biblijnej Chrystus wstał z grobu nocą, stąd też nawiązanie w nazwie świąt i podkreślenie tej pory dnia tak jak całego tygodnia mianem „Wielkiej„. Po tym dniu następuje kolejny wolny od pracy, a więc Poniedziałek Wielkanocny, który znany jest bliżej „Lanym„, bądź nawiązujący do gwarowego określenia ”Śmigus Dyngus”. Dzień ten, szczególnie w polskiej tradycji, poprzez masowe oblewanie się wodą, to nawiązanie do dawnych zwyczajów starosłowiańskich i o pogańskim rodowodzie.

źródło www. historia.org.pl

wpływy z 1 % podatku od osób fizycznych

wpływy z 1 % podatku od osób fizycznych

Stowarzyszenie Pomocy na rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej
w roku 2019 otrzymało 13518,70 zł, z wpłat pochodzacych z 1% podatku od osób fizycznych
za wszystkie serdecznie dziękujemy 🙂

1 % wykorzystujemy głównie na organizację rehabilitacji medycznej
w tym na zakup leków i środków kosmetycznych i higienicznych.

Ponieważ jesteśmy w okresie rozliczeń podatkowych prosimy Państwa
o wsparcie nas i w tym roku podatkowym. Zapewniamy że przekazane nam śroki fiansowe zostana wykorzystane na wsparcie osób
niepełnosprawnych

KRS naszego Stowarzyszenia 0000048985

Stowarzyszenie Pomocy na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w dniu 22 lutego br. podpisało umowę z Gminą Świebodzice na realizacje projektu ” Niezbędna kropla w oceanie potrzeb” . Na podstawie umowy podpisanej przez: Panią Elżbietę Surgieniewicz – reprezentujacą Stowarzyszenie a Burmistrzem Miasta Świebodzice, Panem Pawłem Ozgą Stowarzyszenie otrzymało dofiansowanie w kwocie 21 tys zł , co stanowi 43% całości środków koniecznych do realizacji zadania. W ramach projektu utrzymamy na dotychczasowym poziomie rehabilitację dla członków Stowarzyszenia, w tym dla osób leżących.

Stowarzyszenie Pomocy na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w dniu 22 lutego br. podpisało umowę z Gminą Świebodzice na realizacje projektu ” Niezbędna kropla w oceanie potrzeb” . Na podstawie umowy podpisanej przez: Panią Elżbietę Surgieniewicz  – reprezentujacą  Stowarzyszenie a Burmistrzem Miasta Świebodzice, Panem Pawłem Ozgą Stowarzyszenie otrzymało dofiansowanie w kwocie 21 tys zł , co stanowi  43% całości środków koniecznych do realizacji zadania. W ramach projektu utrzymamy na dotychczasowym poziomie rehabilitację dla członków Stowarzyszenia, w tym dla osób leżących.

Urodziny Eli i Oli

Urodziny Eli i Oli

W lutym dwie ważne dla Stowarzyszenia Osoby obchodziły swoje urodziny. Ela i Ola wspólnie świętowały chociaż niestety w wąskim gronie członków Stowarzyszenia (wiadomo z jakiego powodu … covid nadal szaleje). Pomimo tego jak widać na zdjeciach, tradycji stało się zadość, świeczki na torcie zostały zdmuchniete. Tort jak i inne słodkości dla Solenizantek upiekła niezastąpiona Mama Tomka, a nasza cukierniczka Jola Majzner.

Dziewczyny żyjcie nam 100 lat .

XIX Urodziny Stowarzyszenia – Walne Zebranie członków Stowarzyszenia

XIX Urodziny Stowarzyszenia – Walne Zebranie członków Stowarzyszenia

W dniu 28 września br. o godzinie 17.00 rozpoczeło się Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia,  podczas którego zostały
przyjete przez 28 członków naszej organizacji trzy ważne Uchwały:

  • Przyjęcie sprawozdań za rok 2019 ( merytorycznego i fiansowego)
  • Odwołanie dotychczasowej wice prezes Stowarzyszenia ( na własną prośbę)
  • Powołanie nowej wice prezes Stowarzyszenia. W tajnych wyborach wice – prezesem Stowarzyszenia została wybrana Pani Aleksandra Mierzwińska – gratulujemy <3

W tym samym dniu Stowarzyszenie uroczyście obchodziło XIX Urodziny.
1 października 2001 r. Stowarzyszenie Pomocy na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej zostało zarejestowane w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) , a w roku 2005 uzyskało już status Stowarzyszenia Pożytku Publicznego (opp). Księgową Stowarzyszenia na zasadzie wolontariatu jest Pani Danusia Bacza, Prezesem jest Pani Elżbieta Surgieniewicz. Stowarzyszenie koncentruje sie głównie na rehabilitacji osób niepełnosprawnych, czyli na działaniach nastawionych na ochronę zdrowia.

Czas urodzin był też czasem wspomnień;  wesołych i tych smutnych . W tym dniu wspominaliśmy  zmarłych członków naszego Stowarzyszenia; Piotra Krzekotowskiego,  Panią Krysię Piotrowską, Panią Lubomirę, Panią Halinkę Dziewiątkowską, Panią Reginę Łybacką, Julitę Borowiec, Marcina Peksę,  Kasię Kaczmarek, Piotrka Laska, Andrzeja Jaroszka, Edytę Cymarę i Daniela Ormianina.

Przyjęcie Urodzinowe  zostało przygotowane  przez Panią Jolę Majzner, naszą szefowa kuchni, która  wraz z pomocnikami Panią Julitą Wójcik  i Panią Ewą Tarkowską przygotowała smaczne menu. Dziekujemy wszystkim członkom stowarzyszenia oraz naszym Sponsorom za wsparcie naszego urodzinowego przyjecia <3

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress