Tropem Wilczym- Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Tropem Wilczym- Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Bieg Topem Wilczym w Świebodzicach  podobnie jak w całej Polsce odbył się w dniu 1 marca. Lokalnym organizatorem biegu było Stowarzyszenie Obywatelskie Świebodzice, patronat honorowy nad Biegiem  objął   poseł RP Ireneusz Zyska

Dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym w roku 2011 – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – Park Skaryszewski. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy! Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych.

 

II Konkurs Ortograficzny Osób Niepełnosprawnych

II Konkurs Ortograficzny Osób Niepełnosprawnych

21 lutego br, w Szkole Podstawowej nr 2 z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego odbył się II Konkurs Ortograficzny Osób Niepełnosprawnych. Organizatorem wydarzenia był Środowiskowy Dom Samopomocy w Świebodzicach.
W konkursie wzięło udział 10 drużyn;

1. Środowiskowy Dom Samopomocy w Świebodzicach
2. Stowarzyszenie Pomocy Na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w
Świebodzicach.
3. Warsztaty Terapii Zajęciowej w Mokrzeszowie.
4. Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy w Wałbrzychu.
5. 6. Środowiskowy Dom Samopomocy w Wałbrzychu.
7. Powiatowy Ośrodek Wsparcia – Środowiskowy Dom Samopomocy w
Kamiennej Górze.
8. Środowiskowy Dom Samopomocy „Tęcza” w Świdnicy.
9. Dom Pomocy Społecznej w Jaskulinie.
10. Ośrodek Wsparcia „Pod Zielonym Dębem” przy Powiatowym Centrum Pomocy
Rodzinie w Jaworze

Każdy z uczestników konkursy już wie że WIELKĄ LITERĄ zawsze się pisze:
nazwy urzędów, władz, stowarzyszeń
oraz imiona wszelakich istot:

Nazwy mieszkańców ziem, części świata:
Polak, Ślązak, Azjata,
geograficzne nazwy, więc:
Ural, Bałtyk, Lubelskie, Barania Góra.
Nazwy miast, ulic, dzielnic ; Ciernie, Jana Pawła II, ulica Wolności,Wreszcie – w tytułach dzieł, wierszy
dużą literę wstaw w wyraz pierwszy. Pisz: Konstytucja 3 maja, Kaczka dziwaczka, Hołd pruski.

 

 

Mikołajkowy Turniej Gier i Zabaw w Wodzie

Mikołajkowy Turniej Gier i Zabaw w Wodzie

Jak co roku z okazji Mikołajek OSiR Świebodzice Sp. z o.o. i Stowarzyszenie Pomocy na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Świebodzicach zorganizowali gry i zabawy w wodzie. Zawody odbyły się 6 grudnia w Wodnym Centrum Rekreacji. Ich uczestnikami byli podopiecznych ośrodków dla osób niepełnosprawnych z powiatów wałbrzyskiego i świdnickiego.

W wodnych zmaganiach rywalizowało 6 drużyn, podopieczni: Powiatowego Środowiskowego Dom Samopomocy z Wałbrzycha, Środowiskowego Domu Samopomocy ze Świdnicy, Warsztatów Terapii Zajęciowej z Mokrzeszowa, Domu Pomocy Społecznej z Jaskulina, Środowiskowego Domu Samopomocy ze Świebodzic oraz gospodarze zawodów członkowie Stowarzyszenia Pomocy na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej ze Świebodzic.

Zawodnicy zmagali się w 4 konkurencjach: biegu sztafetowym w wodzie, biegu przez przeszkody, zbieraniu piłeczek i rzutu piłeczką do koła ratunkowego.

Zawody wygrali podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy ze Świdnicy. II miejsce zajęli wychowankowie Środowiskowego Domu Samopomocy ze Świebodzic, III Warsztatów Terapii Zajęciowej z Mokrzeszowa. Tuż za podium uplasowali się gospodarze Turnieju, czyli podopieczni Stowarzyszenia Pomocy na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej ze Świebodzic. V miejsce wywalczył zespół Powiatowego Środowiskowego Dom Samopomocy z Wałbrzycha, a VI zajął Dom Pomocy Społecznej z Jaskulina. Uczestnicy otrzymali puchary, medale oraz słodycze.

Zawody tradycyjnie poprowadził pan Jacek Rabczyński ze Szkoły Pływania Genus wraz ze swoim synem Danielem Rabczyńskim ze szkoły pływania Swimmer.

Turniej organizacyjnie  wsparł Ośrodek Sportu i Rekreacji w Świebodzicach, finansowo:Fundacja Forum Aktywności Lokalnej z Wałbrzycha , oraz rzeczowo Centrum Pucharowe w Świebodzicach, które ufundowało  medale dla zawodników.

źródło: https://osir.swiebodzice.pl/mikolajkowy-turniej-gier-i-zabaw-w-wodzie/

Podziękowania dla Pana Prezesa Mariusza Gawlika „za bycie z nami” podczas trwania Turnieju, oraz za profesjonalne sportowe otwarcie. Panom Jackowi i Danielowi Rapczyńskim za opiekę i zapewnienie zawodnikom bezpieczeństwa w wodzie, oraz Dominikowi Śmieszkowi -Świętalskiemu za prowadzenie Turnieju i za  stworzenie przyjaznej i sportowej atmosfery… Patrząc na radość zawodników tylko można żałować, że imprez o charakterze rekreacyjno, integracyjnym dla osób niepełnosprawnych, ciągle jest w Świebodzicach za mało

 

Świąteczna Zbiórka Żywności

Świąteczna Zbiórka Żywności

W dniach 29-30 listopada br, członkowie Stowarzyszenia wespół z harcerzami ,w dwóch sklepach w mieście Świebodzice ,prowadzili świąteczną zbiórkę żywności. W sklepach ; Biedronka ul. Strzegomska i Intermarche przy ul. Jeleniogórskiej, wolontariusze zebrali łącznie 516 kg żywności. Zbiórka zorganizowana została w ramach współpracy z Wrocławskim Bankiem Żywności. Rozdziałem żywności wśród osób potrzebujących zajmuje się wolontariuszka Stowarzyszenia: Pani Luba Paszkowska. Klientom i pracownikom obu sklepów serdecznie dziękujemy za pomoc .

http://i2.wp.com/bankizywnosci.pl/wp-content/uploads/2017/11/logo.png?w=720&ssl=1

 

Andrzejki 2019

Andrzejki 2019

Św. Andrzej jest patronem miłości oraz zamążpójścia, zatem andrzejki są świetną okazją dla wszystkich młodych ludzi do poznania swojej miłosnej przyszłości.  „Andrzejki” w tym roku członkowie Stowarzyszenia obchodzili z Pensjonariuszami Domu Pomocy Społecznej w Jaskulinie oraz z uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej w Mokrzeszowie. Bardzo dziękujemy za zaproszenie i wspólną zabawę.

 

Wyjazd do Teatru Współczesnego na przestawienie pt. „Cicho/Тихо”

Wyjazd do Teatru Współczesnego na przestawienie pt. „Cicho/Тихо”

W dniu 13 listopada br, członkowie Stowarzyszenia wyjechali   do Teatru Współczesnego we Wrocławiu obejrzeć   przejmujące przedstawienie pt.” Cicho/Тихо ”

Tematem przedstawienia są losy inspirowane historiami żyjących we Wrocławiu przedstawicieli mniejszości ukraińskiej.Główny bohater Ihor/Igor nie jest podekscytowany pierwszym dniem w polskiej szkole. Snuje tysiące mrocznych scenariuszy, boi się braku akceptacji. Spektakl Cicho/Тихо jest częścią projektu realizowanego przez fundację Teatr Układ Formalny w koprodukcji z Wrocławskim Teatrem Współczesnym. Działania projektowe skierowane są do młodzieży między 12 a 18 rokiem życia.

 

18 -te Urodziny Stowarzyszenia

18 -te Urodziny Stowarzyszenia

Mamy już 18 lat. Jesteśmy  pełnoletnim Stowarzyszeniem. W drodze do dorosłości przydarzyło nam się wiele przygód. Przeżywaliśmy wzloty i upadki, poznaliśmy wiele osób, a z wieloma przyszło nam się rozstać, z rożnych powodów. Przez ten wspólnie przeżyty czas przejechaliśmy tysiące kilometrów realizując krajowe i międzynarodowe projekty. Byliśmy w wielu miastach , od wschodu do zachód i od północy po południe Polski, oraz w kilku państwach poza granicami kraju jak ;  Turcja, Białoruś i Czechy. Dzisiaj mając skończonych 18 lat, jesteśmy mądrzejsi o przeżyte doświadczenia i gotowi do rozpoczęcia kolejnej przygody, zawsze z udziałem osób niepełnosprawnych i osób ich wspierających . Dziękując wszystkim za wspólny czas liczę na ciąg dalszy naszej wspólnej przygody <3 rozpoczętej 1 października 2001 roku.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress